fbpx

İmza Beyannamesine Dair 6 Önemli Bilgi

İmza Beyannamesi Nedir? İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?
İmza beyannamesi denince ilk aklınıza gelen elbette noterler olacaktır. Yetkili merciler önünde kişisel imzanızı resmileştirdiğiniz en önemli evraklardan biridir. Sahteciliğin önüne geçmek ve resmi işlemleri kolaylaştırmak amacıyla birçok önemli başvuruda ibraz etmeniz istenecektir. İmza sirküleri ile de sıklıkla karıştırılan gerçek kişi imza beyannamesinin aslında sirkülerden pek farklı olmamasına rağmen aralarında küçük farklılıklar olduğu doğrudur. Yazıyı okumaya devam ederek imza beyannameleri ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz.

İçindekiler

İmza Beyannamesi Nedir?

Noter imza beyannamesi, gerçek kişinin resmi işlemlerde kullanacağı imzasını noter önünde beyan ettiği onaylı resmi evraktır. Kişinin resmi bir belge aracılığıyla imzasını sabitlemesi sayesinde sahteciliğin önüne geçmeye yardımcı olan bir araçtır.

İmzanın kimlik sahibine ait olduğunu kesin bir şekilde kanıtlayabilir. Sağladığı güvenilirlik nedeniyle birçok resmi işlem ve başvuruda kişiden istenir. Şirket kuruluş işlemleri, gayrimenkul alım-satım, banka hesabı açma, kredi alma, noter onaylı dilekçeler ve daha pek çok resmi süreçte işe yarar. Şahıs şirketi açmak için gerekli belgelerden biri olduğundan en çok bu konuda istenebilir.

İmza Beyannamesi ve İmza Sirküsü Arasındaki Fark Nedir?

Aslında ikisi arasında net bir fark bulunmaz. İmza beyannameleri gerçek kişileri temsil eden evraklar iken imza sirküsü tüzel kişilikleri temsil ile yetkili kişilerin imzalarını beyan eder. Ancak önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İmza beyannameleri sadece kişiyi ilgilendirir. Şirketleri temsil etkisi yoktur, imza sirkülerinin vardır.
  • Esasında tüzel kişiliği de kuranların kişiler olması sebebiyle imza sirküleri genellikle şirketlerlerin ortak/ortakları ve yetkilisinden istenir.
  • İmza sirküleri şirketleri ve temsile yetkisi olan kişileri kapsar.
  • Beyannameyi sadece gerçek kişiler alabilir. Şahıslara imza sirküleri verilmez.
 
İmza sirküsünün detaylarına “İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır?” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

İmza Beyannamesi Nereden Alınır?

Bazı meslek odaları da imza sirküleri ve beyannamesi verse de geçerliliği olan kuruluşlar yalnızca noterlerdir. Tüm resmi kurumlar noter onaylı evrakları kabul eder. Bununla birlikte imza beyannamesi e-Devlet üzerinden verilmez. Bulunduğunuz il veya ilçedeki herhangi bir noter dairesine başvurmanız yeterlidir.

İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?

Beyanname çıkarmak için öncelikle en yakın noter dairesine gitmelisiniz. İmza beyannamesi için gerekli evraklar sadece kimliktir. Noter dairesinde birkaç defa imza atmanız istenir, ardından noter imza beyannamesi ücretini yatırarak onaylı beyannamenizi alabilirsiniz.

İmza Beyannamesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

İmza beyannamelerinin ne kadar süre ile geçerli olduğuna dair kesin bilgi yoktur. Öte yandan üç yıl geçerli olduğuna inanılır. Yine de başvurularda zaman kaybı yaşamamak adına her işlemde yeniden çıkarmanız en sağlıklı yaklaşımdır.

Noter İmza Beyannamesi Ücreti Kaç TL?

Noter ücretlerinin her yıl sonu güncellenmesi nedeniyle net bir rakam vermek sağlıklı olmaz. Dolayısıyla noter imza beyannamesi ücreti 2024 ve takip eden yıllarda artış gösterecektir. Yüksek maliyetli olmadığı bilinen beyanname çıkarma işlemlerinde her nüsha için ayrı ücret ödenir. Öte yandan nüshanın sayısına bağlı olarak ikinci nüshadan sonra alınan ücretler değişebilir.

Benzer Blog Yazılarımız

Şirket İmza Sirküleri Nedir? İmza Sirküleri Nasıl Alınır
E-Dönüştür

İmza Sirküleri Nedir, Nasıl Alınır?

Bir işletmenin imzaya yetkili kişisi olduğunuzu ancak şirket imza sirküleri yardımıyla kanıtlayabilirsiniz. Özellikle yönetim, genel kurul, ortaklık gibi organları bulunan şirket türlerinde yetkili veya yetkililerin

İmza Beyannamesi Nedir? İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?
E-Dönüştür

İmza Beyannamesine Dair 6 Önemli Bilgi

İmza beyannamesi denince ilk aklınıza gelen elbette noterler olacaktır. Yetkili merciler önünde kişisel imzanızı resmileştirdiğiniz en önemli evraklardan biridir. Sahteciliğin önüne geçmek ve resmi işlemleri