fbpx

e-İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?
e-İmza nasıl alınır? Artık oturduğunuz yerden saniyeler içerisinde yapabildiğiniz e-imza başvurusu sayesinde e-belge başvuruları dahil neredeyse her dijital işlemi zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. Hatta gerekli evrakları da sunduğunuz müddetçe aynı gün içerisinde bile teslim almanız mümkün. O halde gelin elektronik imza başvurusu nasıl yapılır adım adım anlatalım.

İçindekiler

e-İmza Başvurusu Nereden Yapılır?

5070 sayılı elektronik imza kanununa göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), başvuru merkezlerini kendisinin yetki verdiği elektronik sertifika sağlayıcılar ve onların bayileri olarak belirlemiştir. Dolayısıyla e-imza başvuru TÜBİTAK Kamu SM, PTT ve tercih edeceğiniz diğer sağlayıcılara yapılabilir.

e-İmza Başvurusu için Gerekenler Nelerdir?

İster kendiniz ister şahıs şirketiniz adına e-imza satın alabilirsiniz. Anonim, limited ve benzeri tüzel kişilikte işletmeniz için mali mühür almalısınız; nasıl almanız gerektiğini “Mali Mühür Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz. e-İmza alabilmek için yalnızca 3 şeye ihtiyacınız var: TC kimlik belgenizi ibraz etmek, ön başvuru kodu almak ve ücretini yatırmak. Dolayısıyla e-imza başvurusu için gerekli evraklar arasında sadece kimlik belgesi bulunuyor.

e-İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

BTK’nın gerçekleştirdiği yeni düzenleme sayesinde e-imzada güvenlik en üst düzeye çıkarılmıştır. Böylelikle e-imza başvuru e-Devlet üzerinden öncelikle ön başvuru ile yapılarak kimlik doğrulamanız gerekir. Ön başvuruyu yaptıktan sonra tercih ettiğiniz firmanın web sitesinde online satın alma yapabilirsiniz. Genellikle 1, 2 ve 3 yıllık paketlerden birini seçip ödeme yaparak hızlı şekilde teslim alabilmeniz mümkün. Ayrıca elektronik imza sertifikasının yalnızca başvuru sahibine teslim edildiğini unutmamakta fayda var. Ön başvuru yapmak için e-Devlet Kapısı hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Arama çubuğuna “BTK e-Kayıt” yazın ya da direkt olarak turkiye.gov.tr/btk-e-kayit-basvurusu-onay-islemleri-gercek-kisi linkine tıklayabilirsiniz. Penceredeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 • Açılan ekrandan “İnternet Bankacılığı” sekmesine gidin. Karşınıza çıkan logoları listesi arasından mobil bankacılık hizmetini kullandığınız bankanın logosunu seçin.
 • Seçtikten sonra sistem, mobil bankacılık bilgileriniz ile e-Devlet’e giriş yapmanızı ister.
 • Ardından gelen doğrulama kodunu ilgili yere yazarak devam edin.
 • Bundan sonraki alanda İşletme/Hizmet Sağlayıcı seçeneklerinden E-Tuğra’yı, İşletme/Sağlayıcı Tipini ise Güvenli e-İmza’yı seçin.
 • Artık onay sayfasına yönlendirilirsiniz. İlgili başvuru adının yanındaki Onayla kutucuğuna bastığınızda ön başvurunuz sistemde görünür hale gelecektir.
 • Son olarak buraya tıklayarak e-imza satın alabilirsiniz.

 

Aşağıdaki videomuza tıklayarak nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz:

TÜBİTAK e-İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yıllardır elektronik sertifika konusunda uzmanlaşan TÜBİTAK Kamu SM e-imza başvuruları da alır. Ancak Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) adıyla ürettiği e-imza belirli kurum çalışanları için özel olarak üretilir. TÜBİTAK projeleri için, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, üniversite, Ankara barosu ve diğer kurum çalışanlarından biriyseniz başvuru yapabilirsiniz. İlk önceki buradaki e-imza uyum değerlendirme talep formunu doldurup kurum kaşeli ve ıslak imzalı olarak Kamu SM adresine postalamanız ve dijital halini e-posta olarak göndermeniz gerekir. Detaylar için kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/basvurular/nes/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Not: Başvurmak için 15 yaşından büyük olmanız gerekir. Ancak 15 yaşından büyük olup 18’den küçük kişilerin anne, baba ya da yasal vasisinin noter onaylı imzasıyla alması mümkündür.

e-İmza Gerçekten Güvenli mi? Avantajları Neler?

Resmi belgeler üzerinde ıslak imza yerine geçebilen elektronik imza başvurusunu hemen yapıp teslim almanız oldukça kolaydır. Aygıt içerisine yüklenen bilgileriniz, USB bellek içerisinde her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz boyutlardadır. e-Devlet işlemleri, elektronik belge, e-posta, GİB e-belge başvuruları, bankacılık işlemleri ve daha pek çok dijital işlemi hem rahat hem de güvenli şekilde yapmanızı sağlar. e-İmza kullanmanın yüzlerce avantajı arasında öne çıkanlarından bazıları şunlardır:

 • Yüksek güvenlikli bir teknolojidir.
 • e-İmza ile imzalanmış belgelerin sahteciliği çok zordur.
 • Yasal olarak ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahiptir.
 • Belgeleri dakikalar içinde imzalayıp gönderebilirsiniz.
 • Kağıt, kargo ve posta gibi masraflardan tasarruf edebilirsiniz.
 • Kullanımı çok kolaydır, imzalamak için yalnızca bir bilgisayara ihtiyacınız olur.
 • Bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan kullanabilirsiniz.
 • Her yerden, her zaman işlem yapabilirsiniz. 7/24 hizmet veren her platformdan dilediğiniz zaman giriş yapmanız mümkündür.
 • Doğaya katkıda bulunmak için harika bir adımdır.
e-İmza bayisi E-Dönüştür ile elektronik imzanızı hemen teslim alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazılarımız

İmza Beyannamesi Nedir? İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?
E-Dönüştür

İmza Beyannamesine Dair 6 Önemli Bilgi

İmza beyannamesi denince ilk aklınıza gelen elbette noterler olacaktır. Yetkili merciler önünde kişisel imzanızı resmileştirdiğiniz en önemli evraklardan biridir. Sahteciliğin önüne geçmek ve resmi işlemleri

gib-durum-kodlari-ve-anlamlari
E-Dönüştür

GİB Durum Kodları Rehberi

GİB veya özel entegratör sistemlerinde herhangi bir teknik aksaklık yoksa, yeni oluşturduğunuz e-faturayı alıcısına göndermek istediğiniz zaman önce, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemine, oradan da